Pikardský ovčák

Berger de Picardie, zařazení podle F.C.I.: Skupina 1 - ovčáčtí a pastevečtí psi, sekce 1 - ovčáci se zkouškou z výkonu

Země původu: Francie

Jaký je?

Standard, který je zatím platný u nás (aspoň to tak chápu, vzhledem k tomu, že je publikovaný na stránkách ČMKU), o jeho vzhledu říká: " Pes střední velikosti, robustního vzhledu, ale elegantní formy, silný, dobře osvalený a dobře stavěný. Výraz obličeje je inteligentní, živý, bystrý, vyznačuje se vzhledem podobným grifonovi. "

Pro zajímavost nový resp. revidovaný standard (2009), v angličtině: Standard_en.pdf (203 kB)   a odkaz na  databázi pikardských ovčáků , kde lze v současné době najít něco přes 1500 psů, jejich rodokmeny, potomky, u některých zdravotní informace, pracovní výsledky apod.

A kromě databáze, ještě jeden zajímavý nápad - ´Pikard v mojí blízkosti? ´ aneb kde všude se můžete s pikardem potkat: FrancieNěmeckoŠvýcarsko  a Benelux. Vzhledem k tomu, že v ČR je současné době jen 7 jedinců tohoto plemene ( u 5 majitelů) nemá jaksi význam podobou galerii zakládat - zatím, doufám, že časem se to změní :) .

Pikard ve filmuCo způsobil Winn-Dixie (2005, USA) a písnička z tohoto filmu od Leigh Nash.

A jak se cvičí s pikardem? Myslím, že úplně přesně to popsal Lukáš Kraus v Psích sportech 02/2011, ač mluvil o briardech, výstižněji bych se vyjádřit neuměla. Dovolím si část jeho článku citovat (slovo ´briard´nahraďte slovem ´pikard´ :) ): " Když se zaměříme na všestranný výcvik, nejčastější plemena (využíváma s největšími úspěchy) jsou NO a BOM.  Obě tato plemena mají ve své chovné základně tzv. pravocní linie, které do chovu vybírají jedince s předpoklady, že pracovní vlohy budou předávat dalším generacím, nebo je budou ještě zlepšovat. U briardů (tak jako u většiny dříve pracovních, dnes spíše společenských plemen) žádné takové ustálené linie nejsou, a z toho důvodu je zřejmé, že výše zmiňovaným plemenům briard konkurovat nemůže. Nebude problém naučit briarda spotovat, určitě zvládne poslušnost a když bude mít alespoň trošku kořistnický pud, tak se i kousat naučí. Ve všech disciplínách se ale bude potýkat se slabší nervovou soustavu tohoto plemene, s menší tolerancí k zátěži, na obranách. Psům většinou chybí tvrdost, razance apod. (samozřejmě i zde se najdou výjimky potvrzující pravidlo).

Pokud bych měl všeobecně shrnout, jestli se dá s briardem cvičit, řekl bych ano. Stále je dost jedinců, kteří jsou schopni skládat zkoušky, i ty vrcholové. Nemůžeme ale počítat s tím, že briard bude podávat stabilní výkony a zkoušky bude skládat na 3 x 100 bodů. S briardem bude určitě spokojen ten majitel, který chce především příjemného rodinného psa a na cvičák si zajde hlavně poklábosit. Briard ale určitě není vhodné plemeno pro ambiciózního psovoda, který chce skládat zkoušky na ´výbornou´, nebo který by se chtěl věnovat vrcholové kynologii."

pozn. Lukáš Kraus byl mj. majitelem psa CH. Iraus Bar-Bar Beskydy - VPG1, ZVV1,IPO3, je mistrem světa ve výkonu francouzkých ovčáků 2007 a 2008, účastník Mistrovství ČR IPO 2009.....

         

A jak se žije s pikardem? viz. VIDEO .....3letá pikardice Flicka a její majitelka Kathy ....